Pomoc dla Amelki

Daria Anders-Kowalczyk                                                                                                   Katowice, 28.11.18 r.
Sławka 38/6
40-833 Katowice
tel.: 570 732 210
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.amelkakowalczyk.pl

Szanowni Państwo,   

              Zwracam się z prośbą o pomoc dla mojej dziewięcioletniej Córki Amelki Kowalczyk. Córka choruje na artrogrypozę (AMC arthrogryposis multiplex congenita) – wrodzoną sztywność stawów. Zewnętrzne objawy choroby to zesztywnienie stawów o różnym nasileniu. W przypadku Córki zniekształcenia dotyczą stóp (końsko-szpotawe, zniekształcenie twarde typu stiff-stiff), kolan (przykurcz zgięciowy), oraz bioder.

              W Polsce wiedza na temat choroby jest znikoma, dlatego podjęłam decyzję o leczeniu Córki poza granicami kraju. W marcu 2011 r. w Klinice Ortopedycznej w Aschau (Niemcy) specjalizującej się w leczeniu artrogrypozy zoperowana została lewa stopa Córki, w maju 2011 r. prawa, natomiast w kwietniu 2012 r. zoperowane zostało lewe kolano Amelki. W roku kolejnym zoperowane zostały biodra. Wszystkie operacje wykonane zostały na ścięgnach. Po każdej operacji konieczny był zakup specjalistycznych ortez na nogi, niemieckiej firmy POHLIG. Leczenie Córki nie było refundowane przez NFZ,  a jego koszt wyniósł ok. 350.000 złotych.

             Do pomocy zaangażowali się znani sportowcy m.in.: Tomasz Sikora, Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch, Tomasz Wróbel, drużyny piłkarskie: GKS Katowice, GKS Bełchatów, MKS Tauron Dąbrowa Górnicza, Fundacje: Jolanty i Leszka Czarneckich, TVN, Polsat, Atlas oraz społeczność lokalna. Sytuacja materialno-bytowa nie pozwala na pokrycie kosztów związanych z kolejną operacją. Amelka ma ogromną siłę walki z chorobą, jest wzorową uczennicą trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 33 w Katowicach. Niestety, nie jestem w stanie sama sfinansować kosztownej operacji. Termin operacji w niemieckiej klinice w Aschau specjalizującej się w leczeniu artrogrypozy wyznaczony został na dzień 15.07.2019 r. Koszt operacji oraz zakupu ortez niemieckiej firmy POHLIG, które musi nosić Córka po operacji wynosi kolejno 7.740,33 EUR oraz 10.240,96 EUR razem ok. 73.000,00 PLN.

Z związku z powyższym zwracam się z ogromną prośbą o pomoc.

                                                                                                   Z poważaniem:

                                                                             Daria Anders-Kowalczyk

do góry