24 października obchodziliśmy w szkole  DZIEŃ BEZ OTYŁOŚCI.

Nasza szkoła od lat promuje zdrowy tryb życia .

Czytaj więcej...Dzień bez otyłości

19 października 2018r. uczniowie klas szóstych pod opieką mgr Aliny Grzesiak uczestniczyli w zajęciach ekologicznych p.t. „Ekologia na wesoło” w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Czytaj więcej...Zajęcia ekologiczne "Ekologia na wesoło"

9 maja 2018r odbył się konkurs na najlepszą koszulkę z programu ZDROWA JA.  Uczestniczki programu miały za zadanie ze zwykłych koszulek które otrzymały z Instytutu Matki i Dziecka przerobić koszulki według własnej fantazji i uznania.

Czytaj więcej...Konkurs na najlepszą koszulkę z programu "ZDROWA JA"

Nasza Szkoła wraz z Instytutem Matki i Dziecka realizuje Program  ZDROWA JA. Udział w tym programie wzięły udział uczennice klas II gimnazjalnych.

Założenia projektowe

W programie została zabezpieczona procedura 3 stopniowej zgody na badania (dyrektorów szkół, rodziców oraz dzieci). Do dyrekcji szkoły zostaną wystosowane oficjalne pisma zapraszające do udziału w projekcie. Natomiast do pozostałych dwóch grup docelowych dotrzemy w trybie on-line. W komunikacji z rodzicami wykorzystamy strony www szkół, do których uczęszczają ich dzieci. W komunikacji z potencjalnymi uczestniczkami projektu oraz dziewczętami, które już zdecydowały się wziąć w nim udział postawimy na media społecznościowe. Te dwa kanały komunikacji będą stanowiły narzędzia wspierające rekrutację uczestniczek oraz uzyskiwanie zgody rodziców na udział dziewcząt w badaniu.

Grupa docelowa komunikatu:

  1. Rodzice
  2. Uczennice II klas gimnazjum

Komunikat skierowany do rodziców:

Szanowni Rodzice,

Ministerstwo Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka, w ramach Narodowego Programu Zdrowia realizuje projekt o nazwie „Ocena skuteczności interwencyjno-profilaktycznego programu poprawy zachowań zdrowotnych 15-letnich dziewcząt z wykorzystaniem techniki telemonitoringu” w skrócie ZDROWA JA. Projekt jest skierowany do 15-letnich dziewcząt uczęszczających do II klas szkół gimnazjalnych. Jego głównym celem jest ocena skuteczności programów profilaktycznych skierowanych do młodych osób i nacelowanych na poprawę ich zachowań zdrowotnych. W założeniu projekt ma się przyczynić do: wzrostu zainteresowania dziewcząt zdrowiem swoim oraz otoczenia; bieżącej poprawy aktywności fizycznej; ograniczenia zachowań sedentarnych (związanych z siedzącym trybem życia), tj. spędzania czasu przed komputerem lub telewizorem; poprawy zachowań żywieniowych; rezygnacji z zachowań ryzykownych tj. palenia papierosów, picia alkoholu, czy zażywania narkotyków oraz podniesienia ogólnej wiedzy dziewcząt w zakresie zdrowia. Projekt ma charakter innowacyjny: opaski monitorujące, które otrzymają uczestniczki projektu, to nie tylko narzędzia promujące zdrowie, ale również modny, technologicznie zaawansowany gadżet, który sprawi, że udział w projekcie będzie dla dziewcząt dobrą zabawą.

W imieniu Ministerstwa Zdrowia oraz Instytutu Matki i Dziecka mamy przyjemność zaprosić Państwa córki do udziału w projekcie. Wierzymy, że wzbogaci on ich wiedzę w zakresie zdrowia oraz znacząco przyczyni się do zmiany stylu życia oraz poprawy zachowań zdrowotnych młodzieży. W projekt aktywnie zaangażowani są nauczyciele i pielęgniarki szkolne, aby wspomóc dziewczęta w procesie uczenia się pozytywnych zachowań. Zmiany te będą inwestycją w ich zdrowie dziś i w przyszłości.

                                                                                   Zespół projektu ZDROWA JA

Piramida Aktywności Fizycznej - Młodzież.pdf

Piramida Aktywności Fizycznej - Dzieci.pdf

Piramida IZZ strona 1.pdf

Piramida IZZ strona 2.pdf

 

W listopadzie, na lekcjach przyrody, biologii i na lekcjach wychowawczych przedstawiano dzieciom i młodzieży szkodliwe skutki palenia tytoniu. Uczniowie oglądali filmy i w oparciu o nabyte informacje dyskutowali o konsekwencjach czynnego i biernego palenia. Po ciekawej akcji informacyjnej ogłoszono konkurs na plakat antynikotynowy dla dzieci z klas 4 i 5.

Więcej...Konkurs plastyczny - Palenie szkodzi!

1 grudzień to Światowy Dzień Walki z AIDS. W naszej szkole przygotowano akcję informacyjną w formie warsztatów na temat profilaktyki HIV/AIDS. Przeszkolona młodzież wzięła udział w konkursie na plakat o tej tematyce. Najlepsze prace prezentujemy na korytarzu przy pracowni biologicznej, gdzie każdy może je oglądać.

Czytaj więcej...Światowy Dzień Walki z AIDS

6 listopada 2017r. uczestniczyliśmy w warsztatach dla klas 2 gimnazjum p.t. „Niebieskoocy“.

Więcej...Warsztaty o antydyskryminowaniu - Niebieskoocy

Kolejny rok propagujemy w naszej szkole zdrowe odżywianie.

Więcej...Dzień bez otyłości

30.10.2017 uczniowie klasy 3a gimnazjum wraz z nauczycielką biologii p. Ewą Dutkiewicz wzięli udział w warsztatach przygotowanych w ramach projektu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego „Pogromcy mitów- zapobieganie zakażeniom HIV wśród osób o zwiększonym poziomie zachowań ryzykownych”. Zajęcia prowadził pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, pan Michał Brol.

Więcej...Warsztaty - „Pogromcy mitów - zapobieganie zakażeniom HIV"

Było pyszne

            18.10.2017r. grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. Aliny Grzesiak udała się na warsztaty  p.t. „Otyłość i nadwaga nie muszą być problemem“  poświęcone zdrowemu odżywianiu.

Więcej...Warsztaty „Otyłość i nadwaga nie muszą być problemem“

Sezon 2017/18 "Piątków z fitness" ogłaszamy za otwarty!

Zapraszamy wszystkich do udziału w zajęciach fitness w piątki o 1220 w auli szkolnej.

Więcej...Piątki z fitness

5 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach odbyło się Wydarzenie Społeczne, które miało formę zlotu samorządów szkolnych z województwa śląskiego pod hasłem „Recepta na zdrowie”.

W pierwszej części  wspólnych obrad uczestnicy wysłuchali prelekcji  na temat zdrowego stylu życia oraz ciekawych i bezpiecznych form spędzania wolnego czasu.

Drugą część zlotu stanowiły warsztaty - m.in.:

1. „Wiem, co jem. Zasady racjonalnego odżywiania się człowieka” – dietetyk E. Kawa

Prezentacja o właściwym komponowaniu posiłków w ciągu dnia wg zasad zbilansowanej diety oraz ćwiczenia w przygotowywaniu owocowych szaszłyków.

2. „Jedzenie na urodę i myślenie ‘’ – E. Dutkiewicz, A. Grzesiak

Pogadanka na temat składników pozytywnie działających na mózg i skórę człowieka. Ćwiczenia w przygotowywaniu zdrowych kanapek, sałatek owocowych, warzywnych wg przepisów z V i VI edycji programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”.

3. „Dbaj o zdrowie rozumiejąc fizykę” – T. Kasprzyk

Prezentacja doświadczeń związanych z obciążeniem szkieletu i układu mięśniowego związanych z prawidłową postawą.

4. „Jak zdrowo żyć ‘’ – gra terenowa – A. Piechota

Alternatywny sposób wypoczynku połączony z nauką: wyszukiwanie za pomocą GPS skrzynek z hasłami dotyczącymi zdrowia ukrytych na terenie szkoły.

5. „Zdrowe aplikacje” – I. Durczyńska

Prezentacja aplikacji „Zdrowe zakupy” sprzyjającej dokonywaniu mądrych wyborów w czasie zakupów. Dzieci w grupach sprawdzały zawartość zakupów zrobionych przez rodziców i dokonywały zwrotów do sklepu produktów ocenionych przez aplikację jako niekorzystnie wpływających na zdrowie. Uczniowie zapoznali się także z aplikacjami „Pierwsza pomoc”, „Relaxio” oraz „BeFit” kształtującymi  dobre nawyki sprzyjające zdrowemu trybowi życia.

Całość spotkania uświetnił występ uczniów naszej szkoły: Zespołu Pieśni i Tańca Katowiczanie oraz Teatru Profilaktycznego ze spektaklem pod tytułem „Najważniejszy bal życia”.

do góry