5 marca 2018 roku uczniowie kl. 3 gimnazjum wraz z wychowawcami wzięli udział w "żywej lekcji historii" na terenie hitlerowskiego obozu zagłady KL Auschwitz - Birkenau. Każdego roku taki wyjazd dla najstarszych uczniów naszej szkoły organizuje p. Halina Pustuła-Wójciak.

Czytaj więcej...Wizyta w KL Auschwitz-Birkenau

16.12.2017r. grupa chłopców z kl. 2C gim. uczestniczyła w V edycji "Biegu 9 z Wujka", dla uczczenia 36 rocznicy KWK "Wujek".

Więcej...V edycja "Biegu 9 z Wujka"

Auschwitz wycieczka 2017 2Minęło już tyle czasu, ale nadal nie możemy zapominać o przekazywaniu prawdy na temat czynów barbarzyńskich oraz nieludzkich zachowaniach, które zgotowali ludzie dla ludzi. 5 maja 2017 roku dwie klasy 3 - gimnazjalne wraz ze swoimi wychowawcami wybrały się na lekcję historii do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz Birkenau, byłego niemieckiego - nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, gdzie uczniowie zobaczyli jak mieszkali i jak byli traktowani byli więzniowie obozu. Następnie wybrali się do nieopodal oddalonego obozu Brzezinka, gdzie zobaczyli drewniane baraki oraz gruzy jakie pozostały po komorach gazowych i krematoriach, które zostały wysadzone przez hitlerowców w celu zatarcia wszystkich śladów. Po zakończeniu zwiedzania uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar zagłady i zapalili znicze po ścianą śmierci. Organizatorem wycieczki była nauczycielka historii z naszej szkoły pani Halina Pustuła - Wójciak.

Auschwitz wycieczka 2017   Auschwitz wycieczka 2017 3

21.04.2017 odbyły się wojewódzkie obchody 77 rocznicy zbrodni katyńskiej przy Grobie Policjanta Polskiego na ul. Lompy w Katowicach. Uroczystość zorganizowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie ,,Rodzina Policyjna 1939 r." z siedzibą w Katowicach przy współpracy z Komendą Wojewódzką Policji. W obchodach wzięły udział nauczycielki z naszej szkoły: p. wicedyrektor Barbara Tecław oraz nauczycielka historii p. Halina Pustuła - Wójciak.

Katyn 77 rocznica Katyn 77 rocznica 2

,,Naród bez historii błądzi jak
człowiek bez pamięci" (Norman Davies)

 

Zbigniew wilkW 35 rocznicę stanu wojennego i pacyfikacji KWK ,,Wujek", odbył się bieg młodzieży z 40 szkół aglomeracji śląskiej zorganizowany przez ŚCWiS. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z klasy I C gimnzajum wraz z opiekunami p. Haliną Pustułą - Wójciak i p. Martą Jasińską. Patronem naszej grupy byl Zbigniew Wilk z którego wizerunkiem na koszulkach biegła nasza grupa. W trakcie uroczystości nasi biegacze złożyli kwiaty przy Krzyżu Pamięci oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z rodzinami zabitych górników. W ten oto sposób oddaliśmy hołd 9 z Wujka oraz wszystkim ofiarom stanu wojennego.

 

9 final biegu wujek 9 final biegu wujek 2

,,Zapisani do rachunku krzywd
Obca dłoń ich też nie przekreśli.
Przyjdą cicho, jak ta noc grudniowa
Jak poranek, jak strofa do pieśni"

Wujek uczniowie

W związku ze zbliżającą się 35 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji KWK "Wujek", grupa młodzieży kl I-III naszego gimnazjum w dniu 19.XI.2016 roku zwiedziła Izbę Pamięci, w której zapoznała się z najdawniejszymi dziejami kopalni oraz dramatyczną historią związaną z pacyfikacją zakładu 16.XII.1981 roku przez oddziały wojska, MO i ZOMO. Obejrzała film dokmentalny o tych tragicznych wydarzeniach. Po Muzeum oprowadził uczniów p. Krzysztof Pluszczyk - bezpośredni uczestnik wydarzeń z grudnia 1981 roku. Następnie młodzież udała się pod Pomnik 9 z "Wujka", gdzie złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Wyjście zorganizowały panie: Halina Pustuła - Wójciak oraz Teresa Zioła.

 

 

Wujek uczniowe 2 Wujek muzeum 

Wielka Gimnazjalna Klasówka z Historii Polski - dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości

    Przygotowana przez
p. Halinę Pustułę - Wójciak
  Oto zwycięzcy:  

1A
1.Jakub Paluch
2.Wiktoria Grześkowiak
3.Patrycja Barańska

1B
1.Monika Szurko
2.Paulina Jasiewicz
3.Weronika Hnatkiewicz

 1C

1.Emilia Waszczuk
2.Agata Gębicz
3.Oliwia Kalaga

 2A

1.Aleksandra Lange
2.Kacper Zalewski
3.Adam Gamrot

2B

1.Tomasz Frąc
2.Jakub Banach
3.Patrycja Mandebura, Łukasz Frąc

2C

1.Maciej Gajda
2.Marcel Mroczek
3.Grzegorz Piwczyk

3A

1.Weronika Siwczyk
2.Milena Barseghyan
3.Marcin Ćmiech

3B

1.Mateusz Hetman
2.Jakub Kania
3.Szymon Muńkowiak
 
 
Gratulujemy wszystkim wiedzy

o Polsce !!!
 

spr

TYDZIEŃ

 

POLSKI

Cała społeczność uczniowska obchodzi

Świeto Odzyskania Niepodległości

od 7 do 10 listopada

  • 7 listopada - Dzień Biało-Czerwony -  uczniowie przychodzą w strojach bialo-czerwonych
  • kulinarna podróż przez Polskę - "Smaki Polskie", śpiewanie patriotycznych piosenek
  • kulinaria, konkurs plastyczny, miejska gra po szkole,
  • projekcja filmów związanych z historią Polski
  • "Wielka Klasówka Gimnazjalna z Historii Polski" dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości
  • 10 listopada - uroczysty apel z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości
    - w tym dniu obowiązuje uczniów strój galowy i kotyliony
więcej >>Tydzień Polski 2016
do góry