Ułatwienia dostępu

Regulamin świetlicy

REGULAMIN ŚWIETLICY
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 33 Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI
IM. STANISŁAWA LIGONIA W KATOWICACH

Podstawa prawna:

  • Art. 105 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Pr 996),
  • Statut Szkoły Podstawowej nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi Stanisława Ligonia w Katowicach

I POSTANOWIENIA OGÓLNE

  1. Świetlica jest integralną częścią szkoły, realizuje cele i zadania szkoły, w tym treści i działania wychowawczo- opiekuńcze zawarte w planie pracy szkoły.
  2. Zadania w świetlicy realizowane są w oparciu o roczny plan pracy oraz tygodniowy rozkład zajęć.
  3. Regulamin Świetlicy wprowadzany jest zarządzeniem dyrektora szkoły i aktualizowany – po każdej zmianie przepisów związanych z organizacją pracy świetlicy oraz po zmianach w Statucie Szkoły dotyczących realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych.
  4. Świetlica organizowana jest dla uczniów, którzy pozostają dłużej w szkole na wniosek rodziców lub gdy wynikną inne okoliczności wymagające zapewnienia uczniom opieki w szkole.

II CELE I ZADANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Cele i zadania świetlicy szkolnej określone zostały w §43 Statutu Szkoły Podstawowej nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach.

III ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE

  1. Godziny pracy świetlicy 6:30-17:00.
  2. Uczniowie do świetlicy kwalifikowani są na podstawie wniosków przyjęcia do świetlicy, które wypełniają rodzice. Wnioski są do pobrania na stronie internetowej szkoły sp33.katowice.pl lub przy portierni szkoły lub bezpośrednio u wychowawców świetlicy szkolnej.
  3. Wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za przedmioty będące własnością prywatną uczniów.
  4. Uczniowie przebywający w świetlicy mają zakaz używania urządzeń mobilnych. W przypadku konieczności kontaktu z rodzicem uczeń jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu wychowawcy świetlicy.
  5. Uczniowie przebywający w świetlicy, korzystający z posiłków, spożywają obiad pod opieką wychowawcy świetlicy w stołówce szkolnej zgodnie z obowiązującym harmonogramem.
  6. Wychowawcy świetlicy ponoszą odpowiedzialność za ucznia w czasie jego pobytu w świetlicy tj. od momentu wejścia do czasu jej opuszczenia zgodnie z ustalonymi z rodzicami godzinami pobytu ucznia w świetlicy w danym dniu.
  7. Wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za bezpieczeństwo ucznia, który nie zgłosił się do świetlicy.
  8. Odpowiedzialność za uczniów, którzy biorą udział w zajęciach pozaświetlicowych przejmuje nauczyciel lub osoba prowadząca te zajęcia.
  9. Rodzic /opiekun jest zobowiązany poinformować kierownika świetlicy, w formie pisemnego oświadczenia, o zajęciach dodatkowych ucznia (na terenie szkoły) korzystającego z opieki świetlicowej. Oświadczenie musi zawierać: imię nazwisko, klasę ucznia, typ zajęć, czas trwania zajęć, imię i nazwisko prowadzącego, informację czy uczeń wychodzi na zajęć sam lub pod opieką prowadzącego, upoważnienie do odbioru dla prowadzącego zajęcia pozaświetlicowe, informację czy uczeń wraca do świetlicy po zakończeniu zajęć pozaświetlicowych organizowanych na terenie szkoły.
  10. Rodzic /opiekun jest zobowiązany poinformować kierownika świetlicy, w formie pisemnego oświadczenia, o zajęciach dodatkowych ucznia poza terem szkoły korzystającego z opieki świetlicowej. Oświadczenie musi zawierać: imię nazwisko, klasę ucznia, imię i nazwisko prowadzącego, upoważnienie dla osób odbierających dziecko. Dziecko po zajęciach poza terem szkoły nie wraca do szkoły.
  11. Rodzic/opiekun zobowiązany jest do poinformowania kierownika świetlicy w formie pisemnej o rezygnacji z zajęć pozaświetlicowych.
  12. Uczeń na zajęcia pozaświetlicowe udaje się sam, na podstawie zgody rodzica na wyjście ze świetlicy lub Uczeń jest odbierany ze świetlicy przez osoby prowadzące zajęcia pozaświetlicowe na podstawie upoważnienia.
  13. Po zajęciach pozaświetlicowych uczeń w przypadku powrotu do świetlicy obowiązkowo zgłasza się u wychowawcy w celu ponownego odnotowania frekwencji w Dzienniku świetlicy.
  14. Po zajęciach na basenie, salach gimnastycznych- UKASY, rodzic odbiera dziecko przy wyjściu od strony basenu.

IV ZASADY ODBIORU DZIECKA ZE ŚWIETLICY SZKOLNEJ

  1. Uczeń ze świetlicy może być odebrany tylko przez rodziców/opiekunów prawnych oraz wyznaczone przez nich osoby wskazane we wniosku. Uczeń może być odebrany przez inną osobę, nie wpisaną do karty, wyłącznie na podstawie pisemnego upoważnienia rodziców/opiekunów prawnych lub na podstawie informacji przesłanej przez dziennik elektroniczny z konta rodzica/opiekuna prawnego najpóźniej do godziny 9.00 tego samego dnia na konto kierownika świetlicy.
  2. Samodzielny powrót ucznia jest możliwy od chwili ukończenia 7 roku życia.
  3. W przypadku samodzielnego powrotu ucznia do domu, wymagana jest pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego.
  4. Zgoda na samodzielny powrót ucznia do domu może również nastąpić na podstawie informacji przesłanej przez dziennik elektroniczny z konta rodzica/opiekuna prawnego najpóźniej do godziny 9.00 tego samego dnia na konto kierownika świetlicy.
  5. Należy podać konkretną godzinę wyjścia ucznia ze świetlicy oraz dodać klauzulę: „Po wyjściu dziecka ze szkoły biorę całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo mojego dziecka”.
  6. Deklaracja rodzica wyrażająca brak zgody na odbiór dziecka ze świetlicy szkolnej przez drugiego rodzica, wymaga przedłożenia u Pedagoga szkolnego do wglądu prawomocnego postanowienia sądu.
  7. Po odebraniu dziecka rodzic/ opiekun przejmują opiekę, dziecko nie wraca do świetlicy.
  8. Rodzic zobowiązany jest do odbioru dziecka ze świetlicy szkolnej najpóźniej do godziny 17:00.
  9. W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z powodu wypadków losowych rodzice/ opiekunowie prawni zobowiązani są do poinformowania szkoły o zaistniałej sytuacji oraz uzgodnienia innej formy odbioru ucznia.
  10. W przypadku sytuacji losowej dopuszczalny jest kontakt telefoniczny do sekretariatu szkoły z informacją o samodzielnym powrocie ucznia (ukończony 7 rok życia) do domu lub przekazaniu danych osoby, która odbierze dziecko, spoza listy osób zawartych we wniosku.

V PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA KORZYSTAJĄCEGO ZE ŚWIETLICY SZKOLNEJ

  1. Uczeń ma prawo do:
  • właściwie zorganizowanej opieki podczas pobytu w świetlicy,
  • poszanowania godności osobistej i życzliwego traktowania przez nauczycieli- wychowawców świetlicy, jak i inne dzieci korzystające ze świetlicy,
  • ochrony przed przemocą psychiczną i fizyczną,
  • wyboru zajęć zgodnie ze swoimi zainteresowaniami,
  • doskonalenia swoich uzdolnień i zainteresowań, podejmowania twórczych działań,
  • stworzenia warunków do samodzielnej nauki oraz odrabiania zadania domowego,
  • korzystania z zasobów świetlicy, gier, zabawek, sprzętu.
  1. Uczeń jest zobowiązany do:
  • przestrzegania wewnętrznego regulaminu świetlicy, z którym jest zapoznany na początku roku szkolnego,
  • przychodzenia do świetlicy po zakończeniu zajęć lekcyjnych najpóźniej do końca przerwy i zgłoszenia swojej obecności wychowawcy,
  • uczeń, który nie ma upoważnienia do samodzielnego wyjścia do domu nie opuszcza placówki bez opieki.
  • uczeń wraca do świetlicy szkolnej w przypadku braku opiekuna i zgłasza fakt wychowawcy
  • przestrzegania zasad współżycia w grupie i kulturalnego zachowania,
  • przestrzegania zasad kultury słowa, w tym nie stosowania wulgaryzmów,
  • respektowania poleceń nauczyciela-wychowawcy świetlicy,
  • zgłoszenia wychowawcy każdego wyjścia ze świetlicy,
  • przebywania w miejscu, które wyznaczył wychowawca oraz nie oddalania się od grupy podczas wyjść poza salę świetlicową,
  • dbania o porządek, szanowania zasobów świetlicy,
  • ponoszenia konsekwencji za własne postępowanie.

VI OBOWIĄZKI RODZICA

  1. Rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek wypełnić wniosek przyjęcia dziecka do świetlicy w celu zapisania ucznia na zajęcia, najpóźniej w dniu rozpoczęcia korzystania z opieki świetlicowej.
  2. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do systematycznej aktualizacji telefonów kontaktowych.
  3. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do punktualnego odbioru dziecka.
  4. Odpowiedzialność za ucznia przejmuje Rodzic/ opiekun prawny po zgłoszeniu się po dziecko poprzez wylegitymowanie się w portierni i następnym wywołaniu ucznia przez portierkę ze świetlicy.
  5. Rodzic zobowiązany jest we Wniosku przyjęcia do świetlicy, określić konkretną godzinę samodzielnego wyjścia ucznia do domu. Każdą zmianę godziny obowiązkowo dostarczyć w formie pisemnej.
  6. W przypadku zdarzenia nagłego, powodującego opóźnienie odbioru dziecka, rodzic/opiekun prawny ma obowiązek poinformować o tym fakcie szkołę najpóźniej do godziny 16:30.
  7. Każda zmiana decyzji rodziców/opiekunów prawnych dotycząca pobytu dzieci w świetlicy, musi być przekazana w formie pisemnej lub na podstawie informacji przesłanej przez dziennik elektroniczny z konta rodzica/opiekuna prawnego do godziny 9.00 tego samego dnia na konto kierownika świetlicy.
  8. Każda informacja od Rodzica/opiekuna prawnego kierowana do pracowników świetlicy obowiązkowa powinna zawierć: datę, imię nazwisko i klasę ucznia, informację rodzica, czytelny podpis rodzica. W przypadku zgód na samodzielne powroty uczniów wymagana jest pisemna klauzula: „po wyjściu ze szkoły biorę całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka”.
  9. Za szkody wyrządzone umyślnie przez dziecko odpowiadają rodzice/opiekunowie prawni.
  10. Rodzic/opiekun prawny mają obowiązek zapoznać się z Regulaminem Świetlicy
    SP nr 33 w Katowicach w momencie składania wniosku przyjęcia ucznia do świetlicy. Fakt złożenia wniosku uznawany jest za zapoznanie i akceptację Regulaminu Świetlicy.

VII WYRÓŻNIENIA I KARY

  1. Wyróżnienie ustne przez wychowawcę świetlicy szkolnej.
  2. Wyróżnienie na piśmie – informacja dla rodziców w dzienniczku ucznia.
  3. Upomnienie ustne przez wychowawcę świetlicy szkolnej.
  4. Upomnienie pisemne w dzienniczku ucznia.

Procedura postępowania w sytuacji, gdy dziecko nie zostanie odebrane ze świetlicy szkolnej

  1. W sytuacji, gdy uczeń nie zostanie odebrany z zajęć świetlicowych do godziny 17:00 wychowawca świetlicy zobowiązany jest do próby nawiązania kontaktu telefonicznego z rodzicami lub osoby upoważnionej do odebrania dziecka.
  2. W sytuacji, gdy wychowawca świetlicy nie może nawiązać kontaktu z rodzicami lub osobami upoważnionymi do odbioru ucznia, informuje kierownika świetlicy oraz dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji.
  3. Wychowawca świetlicy sprawujący opiekę nad uczniem przez 60 minut od chwili zamknięcia świetlicy, po tym czasie w przypadku braku kontaktu z rodzicami wychowawca świetlicy zgłasza sytuację na Policję.

Procedura postępowania w sytuacji podejrzenia, że dziecko odbiera ze świetlicy szkolnej rodzic (opiekun), będący pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych

  1. W sytuacji, w której zachodzi podejrzenie, że rodzic (opiekun) zgłaszający się po dziecko jest pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, wychowawca świetlicy nie może przekazać wychowanka pod opiekę tej osoby.
  2. Uczeń wraca do świetlicy, gdzie będzie oczekiwać na innego opiekuna upoważnionego przez rodziców/prawnych opiekunów w karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy.
  3. Osoba, która zgłosiła się po dziecko proszona jest o opuszczenie terenu szkoły.
  4. Jeżeli osoba nie chce opuścić szkoły i zachowuje się w sposób agresywny o sytuacji zostaje powiadomiona Policja.
  5. Jeżeli nie ma możliwości odebrania ucznia przez innego opiekuna, osobę upoważnioną przez rodziców/prawnych opiekunów uruchomiona zostaje procedura postępowania w sytuacji, gdy dziecko nie zostanie odebrane ze świetlicy szkolnej.

Wprowadzono Zarządzeniem Dyrektora Szkoły

 

 

do góry