edukatorium obywatelskie

Drogie Nauczycielki, Drodzy Nauczyciele, Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie,
serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Edukatorium obywatelskim, które odbędzie się 9 listopada br. o godzinie 9:00 w Uniwersytecie Otwartym w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4). Edukatorium kierowane jest do uczennic i uczniów oraz nauczycielek i nauczycieli z katowickich szkół.

Celem wydarzenia jest stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą na temat samorządności uczniowskiej, a także roli szkoły w rozwijaniu kompetencji obywatelskich. W trakcie spotkania zastanowimy się, w jaki sposób możemy włączać młodych ludzi w procesy podejmowania decyzji na poziomie lokalnym, a także kształtować postawy odpowiedzialności za własne otoczenie, wspierać tolerancję, uważność na respektowanie praw człowieka i konieczność przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji.

Postaramy się również zdiagnozować bariery i ograniczenia prowadzenia edukacji obywatelskiej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Osobny panel zostanie poświęcony prawom dziecka, ucznia, człowieka.

Rejestracja na Edukatorium obywatelskie odbywa się poprzez formularz:
www.formularze.us.edu.pl/edukatorium_obywatelskie [1]

Szczegółowe informacje oraz program dostępne są na stronie:
www.uniwersytetotwarty.us.edu.pl [2].

Anna Rosenbaum
Inspektor
Referat Organizacji, Wsparcia i Rozwoju Edukacji

Program.pdf

Szanowne Panie, Szanowni Panowie, Dyrektorki i Dyrektorzy katowickich szkół,
serdecznie zapraszamy do zgłaszania kandydatur szczególnie wyróżniających się uczennic i uczniów z Państwa szkół o przyznanie nagrody „Katowicki Diament Edukacyjny”. Celem nagrody, przyznawanej przez Prezydenta Miasta Katowice dr Marcina Krupę oraz JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszarda Koziołka jest uhonorowanie najlepszych z najlepszych uczennic i uczniów, wspieranie ich rozwoju, stwarzanie warunków umożliwiających zaspokajanie potrzeb, motywowanie młodych osób do rozwijania pasji i kompetencji, promowanie sukcesów oraz zaangażowania naukowego i społecznego młodych osób.
Nagroda przyznawana jest uczennicom/uczniom zamieszkałym w Katowicach, którzy w roku szkolnym 2022/2023 pobierali naukę w szkołach publicznych i niepublicznych zlokalizowanych na terenie Miasta. Do nagrody zgłaszać można uczennice/uczniów klas IV-VI oraz VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, z wyłączeniem szkół dla dorosłych. Wniosek może być złożony przez ucznia, rodzica/opiekuna prawnego, samorząd uczniowski, radę pedagogiczną, radę rodziców, dyrektora szkoły lub placówki wychowania pozaszkolnego do dnia 25 października br.

Wnioski można składać w jednej z siedmiu kategorii:
1. nauki humanistyczne i języki obce;
1. nauki ścisłe i przyrodnicze;
2. zawodowstwo i przedsiębiorczość;
3. kompetencje społeczne i obywatelskie;
4. edukacja regionalna;
5. kultura i sztuka;
6. sport.

Przewidziane są nagrody pieniężne I stopnia – 5560 zł brutto; II stopnia – 3340 zł brutto oraz III stopnia – 2000 zł brutto. W celu zgłoszenia kandydatury ucznia/uczennicy należy wypełnić wniosek, następnie dyrektor/ka powołuje w szkole komisję weryfikacyjną, która w oparciu o kryteria, stanowiące załącznik nr 1 do Regulaminu „Katowickiego Diamentu Edukacyjnego”, dokonuje oceny formalnej i merytorycznej wniosków. Wybrane wnioski należy przekazać do Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice w terminie do 30.10.2023 roku (każda ze szkół może złożyć maksymalnie 3 wnioski). Wszystkie szczegółowe informacje, wniosek oraz kryteria przyznawania nagrody znajdują się w Regulaminie, który widnieje w poniższym linku https://aktyprawne.us.edu.pl/w/6749/6/ Proszę o poinformowanie dostępnymi kanałami komunikacji całej społeczności szkolnej o możliwości ubiegania się o stypendium.

Zapraszamy do zgłaszania kandydatur uczniów i uczennic z Państwa placówek. Doceńmy starania młodych osób i zmotywujmy naszych uczniów i nasze uczennice do dalszego rozwoju!

Załączniki:

Regulamin.pdf