Ułatwienia dostępu

Wczesna diagnostyka kluczowa w leczeniu wad postawy

22. 02. 01
Utworzono: 01 luty 2022
 Obecna sytuacja pandemiczna jest źródłem wielu problemów i wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się młodzi ludzie i ich rodzice. Jednym z widocznie zauważalnych problemów jest lawinowy wręcz wzrost wad postawy. Nauka zdalna, ograniczona aktywność fizyczna, brak rozwiązań systemowych przyczyniają się do rozwoju schorzeń kręgosłupa. Działania profilaktyczne oraz wczesna diagnostyka są kluczowe w skutecznym leczeniu dzieci.
 Pomocy można szukać o lekarzy POZ, którzy mogą wystawiać skierowania do poradni specjalistycznych lub bezpośrednio na tzw. gimnastykę korekcyjną.
 
W województwie śląskim działa wiele poradni zajmujących się schorzeniami kręgosłupa. Jedną z takich placówek jest Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny dla Dzieci „Stokrotka” (krótka prezentacja na yt:  https://youtu.be/MuDDY56b8os)  w Goczałkowicach-Zdroju, gdzie  prowadzone jest leczenie finansowane przez NFZ w ramach:
 
*  leczenia ambulatoryjnego w Poradnia Rehabilitacyjna dla Dzieci, gdzie można skonsultować stan zdrowia dziecka ze specjalistą, otrzymać poradę oraz zlecenia na dalszą diagnostykę lub konkretne zabiegi.
 Skierowanie do Poradni może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
 
*  leczenia szpitalnego na Oddziale Rehabilitacyjny, gdzie leczymy dzieci ze schorzeniami i dysfunkcjami ruchu.
 Czas pobytu zależy od oceny stanu zdrowia pacjenta oraz postępów leczenia i mieści się w przedziale 22-42 dni.
 
Wymagane jest skierowanie, które można uzyskać od:
 
- lekarzy specjalistów z oddziałków urazowo-ortopedycznych, chirurgicznych, neurochirurgicznych, neurologicznych, reumatologicznych oraz wewnętrznych, onkologicznych, ginekologicznych, urologicznych, pediatrycznych, kardiologicznych,
- w przypadku chorób przewlekłych – również od lekarza poradni rehabilitacyjnej, neurologicznej, urazowo-ortopedycznej i reumatologicznej.
 
*  leczenia uzdrowiskowego na Oddziale Uzdrowiskowym, gdzie leczymy dzieci ze schorzeniami układu kostno-stawowego, mięśniowo-szkieletowego, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego podczas trwającego 27 dni turnusu leczniczego
 
        Skierowanie na leczenie można uzyskać od:
       - lekarza rodzinnego,
       - lekarza specjalisty z poradni rehabilitacyjnej, chirurgicznej, ortopedycznej, wad postawy, reumatologicznej,
       - lekarzy oddziałów szpitalnych.
Przebywające w STOKROTCE dzieci mają zapewnioną całodobową opiekę medyczną, dzięki której możliwe jest bieżące korygowanie programu leczenia tak, aby było najskuteczniejsze. W terapii stosowane są zabiegi z zakresu kinezyterapii, hydroterapii (m.in. ćwiczenia w basenie solankowym), fizykoterapii i masażu leczniczego.
 
Dzieci podczas pobytu w szpitalu realizują obowiązek szkolny w Zespole Szkół przy Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój, dzięki czemu mogą się równolegle uczyć podczas terapii nie nabywając zaległości w edukacji.
 
Wszystkie świadczenia realizowane są w ramach NFZ.
 
W razie pytań zapraszamy do kontaktu: Uzdrowisko Goczałkowice – Zdrój sp. z o.o. Oddział Rehabilitacji dla Dzieci, 43-230 Goczałkowice – Zdrój, ul. Uzdrowiskowa 54, telefonu 032/449-20-44, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
do góry