Kilka słów o emocjach

                                            KILKA SŁÓW O EMOCJACH

   Wszyscy doświadczamy emocji, w ciągu dnia –nawet w ciągu godziny możemy odczuwać zarówno radość jak i smutek. Chcę się z Wami podzielić kilkoma wskazówkami, które pozwalają „oswoić” wspomniane EMOCJE, a wykorzystam do tego celu litery tego wyrazu.

E     Emocje nie są „złe” lub „dobre” – wszystkie są potrzebne, o czymś nas informują np. o tym czy zaspokojone są nasze potrzeby. Starajmy się zatem określać je w kategoriach „przyjemne”- takie jak radość, entuzjazm, zachwyt, duma, satysfakcja, miłość, euforia, zadowolenie oraz „trudne”- gniew, irytacja, smutek, strach, przygnębienie, wzburzenie, wściekłość, niepokój.

M    Możemy nauczyć się rozpoznawać własne emocje, kontrolować je, a dzięki temu podejmować konkretne działania. Potrzebny przykład? Czujemy się „odrętwiali” przed ważną klasówką, od której zależy nasza ocena na półrocze. Dochodzi do nas, że całą naszą energię pochłania strach. Jeśli to sobie w porę uświadomimy, zdołamy przekierować uwagę na szukanie rozwiązań np. opracowanie planu powtórek przed sprawdzianem czy prośba o pomoc przy powtórce materiału.

O   Optymizm jako sposób myślenia pomaga w poradzeniu sobie z najtrudniejszymi nawet emocjami. Optymista szuka sposobu wyjścia z kłopotliwej sytuacji, pesymista natomiast „zanurzy się” w trudnych emocjach, a jego myśli będą krążyły wokół porażki : „to się nie uda”, „nie ma sensu nawet próbować”, „i tak mnie wyśmieją”.

C    Co jeszcze możemy zrobić, gdy pojawiają się nieprzyjemne emocje? Otóż pamiętajmy, że obok nas są życzliwi ludzie, z którymi możemy porozmawiać o swoich problemach - nasi przyjaciele, członkowie rodziny, pracownicy szkoły, trenerzy. Potrzebujemy obecności drugiego człowieka , by dzielić się przyjemnymi  jak i trudnymi emocjami.

J   Jakie techniki mogą nam pomóc, kiedy czujemy się  smutni, wściekli lub wystraszeni? Aktywność fizyczna wpływa bardzo pozytywnie na nasze psychiczne samopoczucie. Nie chodzi  o wyczerpujący trening,  lecz o ruch, jaki sprawia nam przyjemność,  np. taniec czy spacer z psem. Można także wybrać dla siebie jakąś technikę relaksacyjną np. oddechową. Najprostsza polega na wzięciu kilku głębokich oddechów, tak by poczuć jak powietrze przepływa przez klatkę piersiową aż do brzucha. Wiele osób stosuje  także wizualizację czyli  uruchamia wyobraźnię i wywołuje obraz miejsca, które ich uspokaja np. las, jezioro.

E   Emocje mogą skłonić nas do podjęcia decyzji, że coś trzeba zmienić. O dostrzeganiu potrzeby zmian pisała dla Was pani pedagog Gosia Izydorczyk. Ja dodam tylko na koniec opowiadanie ,które umieścił w jednej ze swoich książek  Anhony de Mello, trafnie obrazujące temat emocji i zmian.

Pozdrawiam Was przedświątecznie.

Psycholog Bożena Lubina

 

                                                                   KAMIEŃ  NA DRODZE

 

Pewnego dnia Diogenes stał na rogu ulicy, śmiejąc się jak człowiek pozbawiony rozumu.

„ Z czego się śmiejesz? ” spytał przechodzień.

„ Czy widzisz ten kamień na środku drogi? Od kiedy tu przyszedłem dziś rano, dziesięć osób potknęło się o niego przeklinając. Ale ani jedna nie zadała sobie trudu usunięcia go, by inni się nie potknęli.

do góry