ssc3

Wieczór przyjaciół Fundacji Powszechnego Czytania

W czwartek 15 września w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyło się spotkanie przyjaciół Fundacji Powszechnego Czytania. Śląską Szkołę Ćwiczeń reprezentowały
na spotkaniu:

- pani Teresa Liburska – Łój – Koordynator Śląskiej Szkoły Ćwiczeń i Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach

- pani Izabela Kamińska – wicedyrektor SP 33

Gości powitał Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, podkreślając, że czytanie nie jest tematem przeszłości, że książki to ważny temat dla rozwoju społeczeństw.

Wieczór pokazał, że czytanie łączy osoby bardzo różne. Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. kultury podkreślił rolę książek w rozwoju społeczności lokalnych; ilustratorka Dorota Łoskot-Cichocka opowiedziała o pomaganiu przez sztukę
i znaczeniu czytania w czasie wojennym, Ambasadorka „Ratowników Czytelnictwa”, aktorka Anna Mucha - opowiedziała o ważnej roli rodzica w edukacji czytelniczej dzieci
i młodzieży, a Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich opowiedział o zaangażowaniu samorządowców w kampanię #CzytanieRządzi. Warto dodać, że aktywnym uczestnikiem tego projektu jest Prezydent Miasta Katowice – dr Marcin Krupa.

Spotkanie przyjaciół Fundacji Powszechnego Czytania było połączone z prapremierą książki „Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie”, która powstała dla Fundacji dzięki zaangażowaniu wielu twórców i ma być pomocą dla ukraińskich dzieci.

Za wspieranie rozwoju czytelnictwa w roku 2022 Zarząd Fundacji przyznał tytuł: „Kariatydy Czytelnictwa” zasłużonym ludziom i firmom które działają na rzecz upowszechniania czytania i w znaczący sposób wspierają projekty fundacji. Wyróżnienie wręczyła Prezes Fundacji Powszechnego Czytania – pani Marii Dyskur.
Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych tym tytułem znalazły się pani Teresa Liburska – Łój oraz pani Izabela Kamińska, będące liderkami jednego z projektów Fundacji
„Ratownicy Czytelnictwa”, w ramach którego organizowany jest m.in. Ogólnopolski Konkurs Promujący Czytanie „CzytaMY”. Pozostałe wyróżnione „Ratowniczki Czytelnictwa” to: Karina   Mucha, Krystyna Rózga, Joanna  Rzyska, Joanna  Wielowieyska, Katarzyna Wilk i Małgorzata Chojecka. GRATULUJEMY!

Kariatydy

PROGRAM XIII ZLOTU SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

I CZĘŚĆ ZLOTU:

Godz. 1000- 1200

1. Występ Zespołu Pieśni i Tańca SP33 „Katowiczanie”
  2. Powitanie uczestników zlotu przez Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach.
  3. Wystąpienie Senatora RP – Pana Marka Plury.
  4. Przybliżenie uczestnikom Zlotu celów i założeń kampanii realizowanej przez Urząd Miasta Katowice: „Miejska Dżungla” - Pani Bożena Michałek - Pełnomocnika Prezydenta ds. Osób z Niepełnosprawnościami Wydział Polityki Społecznej Urząd Miasta Katowice.
  5. Prelekcja „O empatii” – przedstawiciel ROM-E "Metis" w Katowicach Pan Tomasz Wojtasik
  6. Wręczenie nagród laureatom konkursu CzytaMY

Godz. 12- 13 00 PRZERWA NA OBIAD

II CZĘŚĆ ZLOTU:

Godz.1300- 1400 WARSZTATY DLA UCZNIÓW

Zajęcia w panelach warsztatowych prowadzone przez:

1. Warsztat: „ Mimo, że jesteśmy niepełnosprawni, stać nas na wiele” –Pani Gabriela Tejs, kierownik warsztatu terapii zajęciowej Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji
    i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Akcent."
  2. Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Młodzieży Niewidzącej i Słabowidzącej
    z Chorzowa.
  1. Warsztaty z serdeczności - przedstawiciele ROM-E "Metis" w Katowicach  Pani Anna Dzięgiel  oraz  Pan Tomasz Wojtasik
  2. Pokazowe zajęcia z Dogoterapii.
  1. Warsztaty dotyczące osób niewidomych prowadzone przez Pana Krzysztofa Wostala.
  2. Warsztat: „ Tajemnice góry lodowej” – pedagog Anna Sanecka, pedagog Klaudia Szadkowska- Sikora

Godz.1300- 1400 WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

Warsztat: „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” –Pani Magdalena Michalska  przedstawiciel Czepczyński Family Fundation

Godz.1400 ZAKOŃCZENIE ZLOTU