VII Zlot Samorządów Uczniowskich - "Recepta na zdrowie"

5 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach odbyło się Wydarzenie Społeczne, które miało formę zlotu samorządów szkolnych z województwa śląskiego pod hasłem „Recepta na zdrowie”.

W pierwszej części  wspólnych obrad uczestnicy wysłuchali prelekcji  na temat zdrowego stylu życia oraz ciekawych i bezpiecznych form spędzania wolnego czasu.

Drugą część zlotu stanowiły warsztaty - m.in.:

1. „Wiem, co jem. Zasady racjonalnego odżywiania się człowieka” – dietetyk E. Kawa

Prezentacja o właściwym komponowaniu posiłków w ciągu dnia wg zasad zbilansowanej diety oraz ćwiczenia w przygotowywaniu owocowych szaszłyków.

2. „Jedzenie na urodę i myślenie ‘’ – E. Dutkiewicz, A. Grzesiak

Pogadanka na temat składników pozytywnie działających na mózg i skórę człowieka. Ćwiczenia w przygotowywaniu zdrowych kanapek, sałatek owocowych, warzywnych wg przepisów z V i VI edycji programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”.

3. „Dbaj o zdrowie rozumiejąc fizykę” – T. Kasprzyk

Prezentacja doświadczeń związanych z obciążeniem szkieletu i układu mięśniowego związanych z prawidłową postawą.

4. „Jak zdrowo żyć ‘’ – gra terenowa – A. Piechota

Alternatywny sposób wypoczynku połączony z nauką: wyszukiwanie za pomocą GPS skrzynek z hasłami dotyczącymi zdrowia ukrytych na terenie szkoły.

5. „Zdrowe aplikacje” – I. Durczyńska

Prezentacja aplikacji „Zdrowe zakupy” sprzyjającej dokonywaniu mądrych wyborów w czasie zakupów. Dzieci w grupach sprawdzały zawartość zakupów zrobionych przez rodziców i dokonywały zwrotów do sklepu produktów ocenionych przez aplikację jako niekorzystnie wpływających na zdrowie. Uczniowie zapoznali się także z aplikacjami „Pierwsza pomoc”, „Relaxio” oraz „BeFit” kształtującymi  dobre nawyki sprzyjające zdrowemu trybowi życia.

Całość spotkania uświetnił występ uczniów naszej szkoły: Zespołu Pieśni i Tańca Katowiczanie oraz Teatru Profilaktycznego ze spektaklem pod tytułem „Najważniejszy bal życia”.